zagospodarowanie

A przecież na etapie opracowywania projektu ( poza elementami budynku, które muszą być realizowane zgodnie z przepisami ) jest podejmowanych 100% decyzji przekładających się wprost proporcjonalnie do kosztów realizacji obiektu. Przesunięcie ( w dużym skrócie ) " kreseczki " ściany zewnętrznej w projekcie o 1cm w prawo / w lewo, to np. wartość samochodu, albo np. wykończenia projektowanej łazienki. Ten wątek jest ewidentnie dla tych, co nie mają dużych funduszy na budowę. Ignorancja niektórych sięga dalej... wystarczy popatrzeć na tematy typu: czy wybuduję to za... zł, albo dom za ... zł, czy dam radę?
Czasem są tam przedstawiane projekty, gdzie sam dach będzie kosztował 60 koła i zastanawianie się, co zrobić by było taniej, ale żeby te 3 balkony jednak zostały. Przerobiłem mój projekt 100 razy, przerysowałem każde piętro do CAD'a, wiem, że przesunięcie komina = zmianą konstrukcji dachu, itp. Drobna zmiana na niższym poziomie generuje zmianę wyżej (na wyższym poziomie).   tak samo właśnie myślę, dlatego chcę bezokapowy dach, tym bardziej ze do naszej prostokątnej, parterowej stodoły wg mnie super pasuje. Zastanawiam się tylko, czy nie będzie dużej różnicy w cenie orynnowania, ponoć jest droższe niż przy normalnym dachu z okapem Ale te zmiany nie muszą być kosztowne, szczególnie dla "samorobów". Oczywiście firmy liczą słono za zmiany w projektach a w szczególności jak muszą sami przemyśleć te zmiany. Moim zdaniem balkony, wykurz, ilość kominów, kąt dachu i firmy to największy koszt budowy. - zamiana ( bez zmiany geometrii ) np. schodów betonowych wspornikowych ( np. ) na schody drewniane na belkach drewnianych naprawa wodociagu. system bezokapowy ( zazwyczaj wg rozwiązań systemowych ) jest świetny ! , ale i droższy w stosunku do tradycyjnych rynien i rur spustowych. Ma w sobie więcej elementów, wymaga większej precyzji wykonawczej, jako "system" nie ma możliwości zastąpienia jednego elementu innym oraz wymusza odprowadzanie wody deszczowej do zbiornika wody deszczowej lub kanalizacji deszczowej, czyli mamy dodatkowy systemem rur, zbiorników, osadników, .... wokół budynku.

f:id:torba:20161105184236p:plain


- zmiana dachówki ceramicznej, na gont ( tym samym możliwa lżejsza więźba dachu, mniej drewna ... )
- zmiana więźby dachu z tradycyjnej drewnianej ( krokwie, jętki, ... ) na dach systemowy drewniany
- sam kształt budynku ( jak pisałem o "kreskach" ) przekłada się bardzo mocno na koszty lub też ( np) "być albo nie być" balkonu, czy też bardziej i mniej drogich rolet nadokiennych ( przykład ), innych bardziej lub mniej potrzebnych elementów budynku pogotowie wodociagowe 
- prozaiczny : okap dachu - inaczej będzie kosztował ten, który ma 1 - 1,5m, inaczej ( np. ) o wysięgu 30 cm
- odwodnienie - cynk tytan / PCV / rynny stalowe ...
- dom parterowy / dom z poddaszem użytkowym / dom Piętrowy ... o tym samym metrażu - to różne wyceny i koszty realizacji ...
- itd, itd ... można by mnożyć ... a gdzie tam instalacje / konstrukcja / zagospodarowanie
I dla takich osób, jak zauważył, największe oszczędności powstają na etapie mądrego projektu i ograniczania potrzeb do tych niezbędnych, ale zapewniających komfort życia.