domek

Z tego co kiedyś dowiedziałam się w rozmowie z konstruktorem, zmiana pokrycia dachu z dachówki na coś lżejszego nie ma aż tak dużego wpływu na cenę więźby, jak się powszechnie uważa. A już zwłaszcza przy niedużych domach z nieskomplkowanymi dachami. U mnie w projekcie domu dach nie ma okapu. Miał być system rynnowy bezokapowy (niewidoczny) ale nie mam do tego zaufania aby woda płynęła sobie w ścianie ...
U mnie będą zamontowane zwykłe rynny i tyle ...

Bardzo ciekawy wątek. Sama jestem na etapie koncepcji . Planowałam mały domek w stylu z7 , z8, szpaka, bursztyna czy słonecznego a tu maz mi wywinął numer i muszę mieć czwarty pokój. Na dodatek działka, którą kupuję ma bardzo nieregularny kształt i ostatecznie wychodzi na to, ze muszę szukać domu na wąską działkę , lub z poddaszem.
Mysle i szukam rozwiązań jak to zrobic żeby było z czego urwać juz na etapie projektu.
Ostatecznie bedzie projekt indywidualny, tylko cały czas biję sie z myślami czy parterówkę, czy stodołę z poddaszem.
Zawsze chciałam parterówkę jako dom bez schodów, bez stropu lanego, z lekkimi wiązarami i blachą. Odpada ocieplenie dachu, okna dachowe, ocieplenie szczytów, czy nawet murowanie ich.
Teraz widzę ze jeden dodatkowy pokój to nie tylko 9-10 m2 podłogi, ale przede wszystkim fundamenty, dach, niewykluczone ze podciągi , komunikacja, kolejne drzwi, okno.ostatecznie wyjście na poddasze i podrożenie inwestycji.
Do męża to nie dociera, chce mieć pokój dla siebie. Ma sporo racji, ale ja wiem i zdaje sobie sprawę z konsekwencji zmiany decyzji.


Na pewno projekt bedzie maksymalnie prosty, z jednym kominem, wiązary i blacha na dachu ( teraz muszę poczytać o tych kłopotach z blachą, o których pisała Elfir)
Jesli ktoś ma czas i ochotę zapraszam do mojego rozważnika.


Poza tym zamieniając dachówkę na gont bitumiczny należy pamiętać też o zrobieniu sztywnego poszycia (deskowanie+papa, albo niekoniecznie z papą: deskowanie na pióro i wpust/ płyty OSB/sklejka wodoodporna) co generuje dodatkowe koszty.
Kolejny punkt, to żywotność materału i tutaj tradycyjna dachówka powinna dłużej poleżeć nam na dachu niż gont czy blacha.

Więźba tradycyjna a wiązary dachowe. Jak wynika z wypowiedzi na tym forum, ceny więźby mogą być bardzo różne. Czasami cena (wraz z robocizną) jest niższa niż więźby tradycyjnej, czasami wyższa, a czasami bardzo zbliżona. Jeśli masz w projekcie dach dwuspadowy i więźbę krokwiową lub krokwiowo-jętkową, to tradycyjna i tak dużo nie wyjdzie.
A dach płaski też drogo nie wychodzi, a pozbywamy się wydatków na więźbę, a do tego dachówki czy gont już nas nie kuszą