możliwość

Jak większość tu obecnych mam zamiar popełnić ową przystań samemu w miarę możliwości.

Działka nie jest uzbrojona, ale wszystkie potrzebne media ( prąd, woda) są u mojego wspaniałego sąsiada.
Gazu brak, a kanalizacja jest w drodze gminnej, niestety podłączenie jest nieopłacalne jak na razie, dlatego planuję POŚ.
Co do przyłącza wody cały czas zastanawiam się czy wybrać przyłącze miejskie czy studnie głębinową.

Projekt:
Po przejrzeniu z grubsza różnych projektów, stwierdziliśmy z małżonką, że stawiamy na projekt indywidualny domu parterowego.
Na naszą decyzję miał wpływ również fakt, że mamy znajomego architekta.
Bryła budynku oraz rozkład pomieszczeń jest w 99% zaprojektowana przez nas, a architekt spina wszystko pod względem technicznym.
Od razu napiszę, że orientacja względem stron świata oraz o zgrozo duże przeszklenia od strony północnej zostały zaprojektowane z premedytacją. Jestem świadomy wszelkich konsekwencji z tego powodu.

Poniżej zamieszczam szkic stworzony przeze mnie. Co nieco może się zmienić bo architekt dopiero bierze się do pracy, ale zmiany będą kosmetyczne.

- fundament – tradycyjne ponieważ obawiam się, że płyty nie ogarnę pod względem wszystkich instalacji, które trzeba w niej przewidzieć.

- podłoga na gruncie- standardowo podsypka, na to chudziak, potem 20 cm styro, w którym schowam rury od wody i co, na to wylewka z wodną podłogówką (100% w całym domu).

- ściany - bk Solbet 24 cm, albo silka 24, decyzja jeszcze nie padła, do tego styropian 20cm.

- strop – drewniany, na części domu tradycyjny krokwiowo-jętkowy ( salon + jadalnia odkryta więźba), reszta domu technologia wiązarowa. Ocieplenie dachu nad salonem i jadalni nakrokwiowa, reszta domu tradycyjnie w stropie drewnianym. Co do grubości i materiału na ocieplenie cały czas się zastanawiam.

- dach – zlecę fachowcowi. W planach pełne deskowanie pokryte blacho dachówką.

- komin – dwa kominy systemowe wuko Warszawa. Jeden do kominka w salonie i na tarasie, drugi w kotłowni. W kotłowni przewidzę pewnie oddzielny dodatkowy na gaz.

- ogrzewanie – w całym domu z wyjątkiem łazienek zakładam 100% ogrzewania podłogowego wodnego, do tego wentylacja mechaniczna plus rekuperator plus różne wynalazki z tego forum. Sercem systemu ma być kocioł na Pelle firmy kostrzewa, który będzie współpracował z buforem ciepła o pojemności 2000l oraz z zasobnikiem CWU 300l. Do instalacji będzie wpięty również wkład z płaszczem wodnym z salonu ( palenie dla atmosfery).

- woda - własne ujęcie w 99%, cały czas się zastanawiam co się bardziej opłaca.
- prąd- państwowy, w przyszłości może panele fotowoltaiczne.

To by było na tyle, a teraz mam parę pytań do bardziej doświadczonych użytkowników:

1. Całą działkę mam porośniętą drzewami sosnowymi, wykarczować chcę tylko to co konieczne (moim zdaniem) i tu powstaje pytanie. Czy muszę jakoś zagęszczać grunt po wykarczowaniu pniaków, czy śmiało wybrać grunt do granicy przemarzania, kopać ławy i wylewać?
2. Jak sprawdza się WM z kominkiem. Czy wszystkie kominki są przystosowane już do tego, czy koniecznie będę musiał kupić taki z zamknięta komorą spalania?
3. Ścięte drzewo z działki mam zamiar przetrzeć na elementy więźby. Założenie jest takie, że co się da to wycinamy: krokwie, murłaty, itp., reszta na deski do szalunków i na deskowanie.
To by było na tyle, jeśli ktoś ma jakieś uwagi to z miłą chęcią wysłucham


Póki co założenia są takie, że wszystko robię sam, oprócz dachu, tynków, wylewek itp. etapów, które wymagają sprzętu oraz dużego doświadczenia.
Swoją wiedzę o budowie czerpie z forum oraz w głównej mierze z genialnych filmików na youtube.com od użytkownika „Łukasz budowlaniec”. Owy Pan ma ambitny plan pokazania wszystkim samorobom całej budowy domu krok po kroku, nie będę wnikał jakie przesłanki kierują tym Panem, jak ktoś obejrzy wszystkie jego filmy to sam się tego dowie. Poniżej link do banku wiedzy, zachęcam do oglądania: